Site Loader
مشهد - خیابان فلسطین - فلسطین 11 - پلاک 37

پروسه حریق اتومبیل‌های مدرن، متفاوت است. آیا حفاظت در برابر حریق پارکینگ‌ها مطابق با آن پیش می رود؟

شب سال نو میلادی ۲۰۱۷، خدمات نجات و حریق Merseyside  در لیورپول، هشداری مبنی بر حریق وسایل نقلیه در پارکینگ Kings Dock دریافت کرد، چالشی فراتر از انتظارات که دپارتمان مذکور با آن مواجه شده بود. ۵ طبقه پارکینگ بتونی به همراه ۱۳۰۹ اتومبیل داخل آن به‌کلی تخریب شد.

این حادثه، و حریقی مشابه آن در پارکینگی در پاریس که شامل ۲۰۱۲ اتومبیل بود، سبب نگرانی متخصصان حوزه امنیت حریق شد. پرسش اصلی که توجه بسیاری را به خود جلب کرده است: آیا رویکرد حفاظت در برابر حریق پارکینگ‌ها هم‌زمان با سیر تکاملی وسایل نقلیه در دهه‌های اخیر پیش می‌رود؟

برکسی پوشیده نیست که وسایل نقلیه به‌طور قابل‌توجهی تغییر کرده‌اند. استانداردهای ساخت وسایل نقلیه، سازه سبک‌تر و مصرف سوخت بهینه‌تر این وسایل را سبب شده است. در ساخت اتومبیل‌های امروزی، از پلاستیک و مواد مصنوعی بیشتری استفاده می‌شود و بنابراین، حریق متفاوتی خواهند داشت. حتی برخی از وسایل نقلیه امروزی دارای مخزن سوخت از جنس فایبرگلاس یا پلاستیک می‌باشند. تکنولوژی‌های اتومبیل‌های برقی و هیبریدی و محبوبیت تدریجی آن نیز سبب تنوع سوختی وسایل نقلیه و خطرات بالقوه می‌شود.

اولین ویرایش NFPA 88A  در سال ۱۹۳۲ منتشر شد تا راهنمای کاملی برای حفاظت در برابر حریق سازه‌های پارکینگ باشد. باوجوداینکه این استاندارد مرتباً به‌روز می‌شود، کشمکش برای همگام ماندن با خطرات دنیای مدرن بسیار دشوار است. برخی از مهندسین معتقدند که تغییرات این قوانین برای پوشش دهی تهدیدات امروزی کافی نیست. در اجلاس و نمایشگاه NFPA  که در سال ۲۰۱۸ و در لاس‌وگاس برگزار شد، تحقیقات درباره حفاظت پارکینگ‌ها در ۳ حوزه مختلف موردبحث قرار گرفت.

موضوعی که به بررسی بیشتری نیاز دارد، پارامترهای طراحی بهینه برای خطرات فعلی و قابل پیش‌بینی در سازه‌های پارکینگ‌ها است. سوالاتی که در این باب مطرح می‌شوند:

  • کجا و چه زمانی به سیستم اطفا حریق اسپرینکلر نیاز است؟
  • تفاوت معیارهای طراحی سیستم اسپرینکلر برای سازه باز پارکینگ و سازه‌های محصور چیست؟
  • آیا وسایل نقلیه مدرن با سوخت‌های جایگزین، حریق چالش‌برانگیزتر و گرم‌تری ایجاد می‌کنند و بنابراین به چگالی طراحی بیشتری برای سیستم اسپرینکلر نیاز است؟
  • آیا حریق وسایل نقلیه مدرن به دلیل استفاده از باتری‌های لیتیوم – یون، مدت‌زمان بیشتری پایدار می‌ماند و بنابراین به منبع آب بزرگ‌تری نیاز است؟

تأخیر زمانی اجتناب‌ناپذیر بین زمان بررسی و اجرای یافته‌های حوزه طراحی ایمنی زیرساخت‌ها سبب می‌شود تا مباحث مذکور هر چه زودتر عنوان شوند. NFPA وعده داده تا به‌زودی حفاظت در برابر حریق پارکینگ‌ها را با توجه به مسائل مطرح‌شده وارد استانداردهای خود خواهد کرد. یک ارزیابی همه‌جانبه از این بحث، اولین گام در این زمینه خواهد بود.

نویسنده پست: admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *