Site Loader
مشهد - خیابان فلسطین - فلسطین 11 - پلاک 37

المان های موثر جهت کنترل و مدیریت دود در پارکینگ

رشد روزافزون جمعیت ونیاز به مسکن و همچنین گسترش اماکن اداری تجاری و غیره در کلان شهرها افزایش ساخت وساز را به دنبال داشته است.

به استناد به آمار و ارقام حوادث ارجاع شده به این سازمان ، متاسفانه عدم آگاهی از اصول ایمنی ساختمان ها و بعضی کوتاهی افراد مسئول ، هر ساله حوادث تلخ بسیاری را موجب شده وخسارت مالی وجانی فراوانی به شهروندان محترم تحمیل می نماید.

سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری به‌عنوان چشم و متولی ایمنی شهر با توجه به رشد حریق و حوادث همه تلاش خود را معطوف به رعایت نکات ایمنی در معماری ساختار و دسترسی کاربرهای جدید و موجود شهری نموده امیدوار است با همکاری تمامی نهادهای زیربط ازجمله سازمان نظام‌مهندسی مقررات ملی ساختمان سازمان ملی استاندارد شهرداری‌ها مرکز تحقیقات راه مسکن شهرسازی شاهد توسعه روزافزون ایمنی شهری به‌ویژه در بخش سازه های شهری باشیم.

دود در آتش‌سوزی‌ها قدرت دید را کاهش می‌دهد و منجر به افزایش تلفات می‌شود.

طبق آمار حوادث آتش‌سوزی ، دود از شعله حرارت و آمار کشنده‌تر است .

ازاین‌رو نصب تجهیزات کنترل و تخلیه دود تأثیر بسیاری در ایمنی ساختمان‌ها در برابر حریق دارد .

این سامانه‌ها با کاهش غلظت دود و گازهای سمی حاصل از حریق در محیط آسیب‌های ناشی از خفگی در اثر دود را کاهش داده و همچنین شرایط مناسب‌تری برای عملیات نیروهای امدادی و آتش‌نشانی فراهم می‌نماید.

ضوابط سامانه‌های تهویه ،تخلیه و کنترل دود مربوط به کلیه دستگاه‌ها، تجهیزات و تمهیداتی است که جهت تخلیه و یا کنترل دود ناشی از حریق و یا تهویه یک فضا به‌گونه‌ای که شرایط هوای آن برای تنفس انسان مخاطره‌آمیز باشد.

تعاریف:

۱- پارکینگ به مکانی اطلاق می‌گردد که به‌منظور توقف خودرو مورداستفاده قرارمی گیرد.

۲- حسگر گاز مونواکسید کربن

دستگاهی که میزان غلظت گاز مونواکسید کربن موجود در هوا را سنجیده و اطلاعات آن را به پانل کنترل مرکزی منتقل می‌کند.

۳- دریچه اطمینان

دریچه‌هایی که به‌صورت مکانیکی و تحت نیروی مشخص ،تنظیم‌شده و درصورتی‌که فشار هوای داخل فضا را متعادل می‌سازد.

۴-دمپر موتور دار

دمپر موتوردار الکتریکی بوده و تحت فرمان پنل کنترلی می‌تواند به وضعیت باز یا بسته تغییر حالت داده و عبور جریان هوا را از داخل کانال کنترل نماید.

۵- دمپر هوا

دمپر تائید شده‌ای که به‌صورت مکانیکی در اثر نیروی جریان هوا در یک سمت عمل می‌کند.

۶- دینامیک سیالات محاسباتی CFD

مدل شبیه‌سازی رایانه‌ای که در آن با استفاده از روش‌های عددی به حل معادلات انتقال جرم و حرارت و مطالعه رفتار سیالات پرداخته می‌شود.

۷- روش طراحی کار محور

روشی جهت طراحی سامانه‌هایی که در آن، ضمن انجام مطالعات دقیق صفر پروژه از روش‌های cfd و محاسباتی برای طراحی سامانه‌های ایمنی کارآمد استفاده می‌گردد.

۸-زون دود

منطقه‌ای مشخص در یک پارکینگ که با استفاده از موانع دود مناسب از حرکت دود احتمالی تولیدشده و در آن به مناطق مجاور جلوگیری می‌شود.

۹- سامانه اعلام حریق

سامانه‌ای که متشکل از دستگاه‌های کاشف ،آژیرها ،چراغ‌های هشداردهنده و ماژول‌های مختلف که در صورت بروز حریق ،در کمترین زمان ممکن آن را کشف کرده و ضمن آگاه‌سازی ساکنان و متفرقان از خطر می‌تواند فعال‌سازی سامانه‌های تهویه ، اطفای اتوماتیک کنترل آسانسور باز و بسته کردن دمپرهای آتش و دود و عملیاتی از این قبیل را انجام داد.

۱۰- سامانه تخلیه دود و محصولات ناشی از حریق

سامانه‌ای متشکل از فن‌های تخلیه هوای تازه ،کانال دریچه ،جت فن ،دمپر ،کنترل آلات و غیره که به‌منظور تخلیه و یا کنترل دود و محصولات ناشی از حریق طراحی می‌شود.

سامانه‌های کنترل دود به شکل‌های متفاوتی در ساختمان مورداستفاده قرار می‌گیرند.

ولی اصول و اهداف اولیه آن‌ها معمولاً یکسان است .اهم این اهداف به شرح ذیل است:

-عاری نگه‌داشتن مسیرهای فرار از دود

-کاهش آسیب ناشی از دود ،حرارت و گازهای سمی ناشی از حریق

۱۱- سامانه فشار مثبت پلکان

سامانه‌ای که با ایجاد فشار در دهانه پلکان از ورود و نفوذ دود به داخل دهلیز پلکان جلوگیری کرده و آن را به‌صورت مکانی امن و عاری از دود و حرارت ،جهت فرار افراد و با دسترسی نیروهای امدادی ،نگاه می‌دارد.

۱۲- سامانه تعویض خودکار

سامانه‌ای که یک یا چند فن مرتبط بوده و به‌منظور جلوگیری از کارکرد بیش‌ازحد و مستهلک شدن یک فن و از کار افتادن فن دیگر در اثر عمل نکردن طولانی‌مدت به‌صورت خودکار و نوبتی ،فن‌ها را راه‌اندازی می‌نماید.

۱۳- سوئیچ مخصوص آتش‌نشانی

سوئیچ مخصوصی که برای استفاده نیروهای آتش‌نشانی طراحی و نصب‌شده و توسط تیرهای مخصوص عمل کرده و در شرایط اضطراری در صورت تأخیر آتش‌نشانان مبنی بر راه‌اندازی با توقف یکی از سامانه‌های ایمنی و آتش‌نشانی ساختمان، که به‌صورت دستی کنترل می‌شود.

۱۴- فن تخلیه

فن‌هایی که به‌منظور مکش هوا با گازهای ناشی از حریق از داخل فضا به‌کاربرده می‌شود این فن‌ها باید از نوع مقاوم حریق باشد.

۱۵- فن مقاوم حریق کلاس F400

فن تخلیه بابت فن منتقل‌کننده هوا یا گازهای ناشی از حریق که حداقل به مدت یک ساعت در برابر حرارت ۳۰۰ درجه سانتی گراد مقاومت داشته و کارایی خود را حفظ کند این نوع فن‌ها باید دارای گواهینامه معتبر داخلی یا بین‌المللی (UL-VDN) و غیره باشد.

۱۶- فن‌های جبرانی

فن‌هایی که به‌منظور دمیدن هوای تازه از محیط فاقد آلودگی به داخل  فضا به‌کاربرده می‌شود

۱۷- هوا جبرانی یا هوا تازه

هوایی که از محیط آزاد به روش مکانیکی جهت جایگزینی با هوای تخلیه‌شده وارد محیط پارکینگ می‌شود.

 

 

نویسنده پست: admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *